Mojaislandia.com

logo mojaislandiacom

Meldunek na islandii

Kto ma obowiązek zarejestrowania stałego zameldowania na Islandii?

Ten kto przebywa na Islandii sześć miesięcy lub dłużej, obowiązany jest zarejestrować stałe zameldowanie w kraju. Osoby posiadające obywatelstwo państwa członkowskiego należącego do EOG, mogą przebywać i pracować w Islandii do 3 miesięcy, lub do 6 miesięcy w celu poszukiwania pracy bez konieczności rejestracji swego pobytu w kraju.

Do czego potrzebny jest stały meldunek na Islandii?

Meldunek na Islandii potrzebny jest między innymi w celu poszukiwania pracy, odbycia stażu studenckiego lub zawodowego, czy  w razie potencjalnego podjęcia zatrudnienia. Stałe zameldowanie jest warunkiem do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby uzyskują ubezpieczenie zdrowotne po 6 miesiącach od dnia zarejestrowania stałego zameldowania na Islandii. Aby się zameldować, trzeba najpierw posiadać numer ewidencyjny kennitala, o którego nadanie możemy złożyć wniosek w Narodowym Rejestrze Islandii (Þjóðskrá – www.skra.is).

Uwaga! Uzyskanie numeru ewidencyjnego nie jest równoznaczne ze stałym zameldowaniem (lögheimili) na Islandii.

Jak zarejestrować stałe zameldowanie na Islandii?

Jeśli posiadamy już numer kennitala oraz adres zamieszkania, zameldowanie się nie powinno sprawić nam trudności. Adres stałego zameldowania rejestrujemy w Þjóðskrá (Biuro Ewidencji Ludności). Trzeba pamiętać o tym, że meldunek możliwy jest jedynie w nieruchomości posiadającej status nieruchomości mieszkalnej, czyli np. mieszkania lub domu.

Jak zmienić adres stałego zameldowania na Islandii?

W przypadku osób mieszkających już na terenie Islandii, które chcą jedynie zmienić adres zameldowania cała procedura meldunkowa jest bezpłatna i bardzo prosta. Do zameldowania się nie jest wymagana zgoda właściciela nieruchomości. Od chwili uzyskania numeru kennitala należy zameldować się w ciągu 7 dni. Aby to zrobić wystarczy wypełnić internetowo wniosek (link).

 

Jeśli udało nam się już zmienić adres należy również zgłosić to na poczcie. Można to również zrobić on-line na stronie poczty islandzkiej (link).

Ostatnie wpisy

Aktualne obostrzenia Covid-19

Aktualne obostrzenia Covid-19 na Islandii Obowiązujące ograniczenia dotyczące Covid-19   Następujące reguły obowiązują od 12 listopada do 8 grudnia 2021 roku. Obowiązująca …

Wszystkie informacje o COVID-19 na Islandii Główne objawy COVID-19: Gorączka, kaszel, objawy przeziębienia, ból gardła, osłabienie, zmęczenie, ból kości, ból głowy, nagłe zmiany …

Identyfikator elektroniczny (Rafræn skílriki) na Islandii Co to jest identyfikator elektroniczny (Rafræn skílriki)? Identyfikator elektroniczny to wygodny i szybki sposób, by logować …