GospodarkaWiadomości z kraju
Trendowane

Znaczna większość mieszkań została sprzedana

P​onad połowa mieszkań w trzech blokach w centrum Reykjavíku została sprzedana. Jak podają portale sprzedażowe łącznie sprzedano 68 mieszkań ze 133. Natomiast 28 z nich, zostało sprzedanych od początku roku.

Najwyższy popyt okazał się być na mieszkania w apartamentowcu przy Borgartún 24. W tym budynku sprzedano 35 z 64 mieszkań. Raport sprzedaży uwzględnił także dwa penthouse’y, czyli apartamenty 701 i 702, których szacunkowe ceny wyniosły 179,9 i 159,9 mln ISK. Ponadto sprzedano 19 z 35 mieszkań przy Snorrabraut 62, a także 14 z 34 mieszkań przy Skipholt 1.

Kristinn Þór Geirsson, dyrektor zarządzający Snorrahúsa ehf. (spółką odpowiedzialną za budowę budynku przy Snorrabraut), twierdzi, że popyt w ostatnim czasie wzrósł. Spodziewa się, że do końca lata sprzeda większość mieszkań.

Pierwotny kryzys sprzedaży na skutek wzrostów stóp procentowych

W rozmowie z listopada ubiegłego roku Kristinn Þór stwierdził, że ​​istnieje możliwość wstrzymania sprzedaży mieszkań przy Snorrabraut, które pozostały dostępne, do czasu dalszych decyzji Banku Centralnego. Kristinn Þór nawiązał do polityki Banku Centralnego w kwestii stóp procentowych i oszacował, że w ciągu najbliższych dwóch lat nominalna cena mieszkań w stolicy wzrośnie o 25%.

Komisja Polityki Pieniężnej Banku Centralnego ogłosiła wczoraj, że stopy procentowe nie ulegną zmianie. Główna stopa procentowa pozostanie zatem na poziomie 9,25%. Po tym jak 23 sierpnia ubiegłego roku, została podniesiona z 8,75% do 9,25%.

Była to czternasta z rzędu podwyżka od maja 2021 roku.

Źródło
mbl.is
Back to top button