Wiadomości z kraju

Zagraniczny turysta zarażony odrą – przebywa w Landspítali

E​pidemiolog Guðrún Aspelund w rozmowie z mbl.is informuje, że ​​pacjentem jest dorosły turysta z zagranicy. Ma poważne objawy, ale nie może potwierdzić, czy jest zaszczepiony, czy nie. Jak czytamy w komunikacie, mężczyzna przybył na Islandię w środę, 31 stycznia. Na następny dzień po przylocie, u osoby tej wystąpiła wysypka. Obecnie przebywa w izolacji w szpitalu.

Władze sanitarne skontaktowały się już z liniami lotniczymi, na pokładzie, których podróżował turysta, a pasażerowie zostali poinformowani o ryzyku infekcji. Guðrún twierdzi, że w największym niebezpieczeństwie są osoby, które miały kontakt z zarażonym, ale istnieje również wysokie ryzyko infekcji w przypadku wszystkich niezaszczepionych osób znajdujących się na pokładzie samolotu.

Jak mówi epidemiolog, objawy mogą pojawić się u zakażonych osób w ciągu jednego, do trzech tygodni po zakażeniu. Szansa na zarażenie się Odrą jest najwyższa przed pojawieniem się wysypki. Potem ryzyko infekcji ustępuje i mija w ciągu kilku dni.

Mało osób zaszczepionych na odrę

Podobnie jak w innych krajach europejskich, na Islandii liczba szczepień na odrę, znacznie spadła po pandemii COVID-19. „Jeśli udział szczepień w społeczeństwie nie jest wystarczająco wysoki, istnieje ryzyko, że choroba może się szybko rozprzestrzeniać, gdyż charakteryzuje się wysoką zaraźliwością” – twierdzi epidemiolog.

Jak wynika z ostatniego raportu Narodowej Służby Zdrowia, na Islandii udział osób zaszczepionych przeciwko odrze wynosi poniżej 90% co oznacza, że nie jest na tyle wysoki, aby możliwe było utrzymanie odporności populacyjnej.

To niepokojące, ponieważ osoby niezaszczepione są narażone na zachorowanie, a choroba może być poważna. Guðrún Aspelund

Odra jest chorobą wirusową, charakteryzującą się gorączką i wysypką na całym ciele. Osoby zaszczepione są dobrze chronione i dzięki temu, bardzo rzadko zostają zakażone. Kiedy już zaszczepiona osoba zachoruje na odrę, objawy nie są nasilone – dodaje epidemiolog.

W 2019 roku na Islandii ostatni raz zanotowano przypadek zachorowania na odrę. W tamtym czasie zakażonych było w sumie dziewięć osób, z czego sześć zostało zarażonych przez osobę przybyłą z zagranicy.

Źródło
mbl.is
Back to top button