PolitykaWiadomości z kraju

Przepisy imigracyjne zostaną zaostrzone

W​ islandzkim rządzie osiągnięto konsensus w sprawie zmian w prawie imigracyjnym, które obejmują ograniczenie wydatków w tej kwestii, m.in. poprzez zmniejszenie liczby wniosków od osób niespełniających warunków ochrony międzynarodowej.

Projekt ustawy prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie zaproponowany w parlamencie. Potwierdza to Minister Sprawiedliwości Guðrún Hafsteinsdóttir, w wywiadzie dla gazety Morgunblaðið.

To dobra wiadomość i jedne z największych zmian, jakie zaszły od wielu lat.  Guðrún Hafsteinsdóttir

Jak mówi Guðrún, rząd zgodził się z ogólną wizją w kwestii osób poszukujących ochrony na Islandii, osób ubiegających się o azyl, a także imigrantów. Uzgodniliśmy także działania zgodne z naszą ogólną wizją, a w pierwszej kolejności dokonamy zmian w prawie imigracyjnym.

W ogłoszeniu zamieszczonym na stronie internetowej Gabinetu stwierdza się, że kwestie osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, uchodźców i imigrantów należy rozpatrywać kompleksowo, przy zwiększonej koordynacji między ministerstwami i instytucjami. Celem jest promowanie większej efektywności i jaśniejszego wdrażania w ramach danej kategorii zagadnień, przy czym w szczególności uwaga zostanie zwrócona na wdrożenie tych zagadnień w innych krajach nordyckich oraz zwiększoną spójność przepisów pomiędzy krajami.

Chodzi o to, aby ograniczyć wydatki i lepiej priorytetyzować środki przeznaczane na tę kwestię. Poprzez zmniejszenie liczby wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, zaoszczędzone zostaną pieniądze, które zostaną wykorzystane na islandzkią edukację, pomoc dzieciom w szkołach i edukację społeczną, która pomaga imigrantom aktywnie uczestniczyć w islandzkim społeczeństwie.

Według badań przeprowadzonych przez grupę Maskína, 60% respondentów uważa, że ​​zbyt wielu uchodźców otrzymuje azyl w Islandii. Około 23% islandczyków opowiedziało się, że ​​w Islandii azyl otrzymuje rozsądna liczba uchodźców, natomiast 17% uważa, że ​​liczba uchodźców jest zbyt mała.

Dla porównania, w ankiecie przeprowadzonej w sierpniu 2022 roku jedynie 27% respondentów stwierdziło, że zbyt wielu uchodźców otrzymuje azyl w Islandii. Natomiast, 43% stwierdziło, że azyl otrzymuje rozsądna liczba osób.

Źródło
mbl.is
Back to top button