PolitykaWiadomości z kraju

Protest na lotnisku w Keflavíku przeciwko deportacji imigrantek

O​rganizacja No Borders wezwała do zorganizowania dziś wieczorem protestu na lotnisku w Keflavíku przeciwko deportacji trzech Nigeryjek – Blessing, Mary i Esthery, które mają zostać wysłane do Nigerii.

Dziś między godziną 23:00 a 1:00 Nigeryjki mają zostać deportowane. Około rok temu wniosek kobiet o ochronę międzynarodową został odrzucony, a one utraciły w ten sposób prawo do usług i pobytu na terenie Islandii.

W oświadczeniu organizacji czytamy:

„Dziś wieczorem o 21.30 pojawimy się na lotnisku w Keflavíku i okażemy solidarność z Blessing, Esther i Mary. Kobiety przebywają na Islandii od ponad 6 lat i są ofiarami handlu ludźmi.

Latem 2023 roku zostały pozbawione prawa do mieszkania, opieki zdrowotnej i w zasadzie wszystkich podstawowych praw człowieka. Rzeczniczka Stígamót twierdzi, że stanowi to rażące naruszenie międzynarodowych zobowiązań Islandii. Dodatkowo, lekarz wydał zaświadczenie, z którego wynika, że ​​deportacja ogromnie zagroziłaby życiu Blessing ze względu na jej poważny stan zdrowia, w związku z czym jej prawnik zwrócił się o odroczenie deportacji. Służba Imigracyjna dziś wieczorem odrzuciła tę prośbę.

Lotem czarterowym do Frankfurtu, a stamtąd do Nigerii

Od 24 godzin przebywają w areszcie w Hólmheiði, mimo że nie popełniły żadnego przestępstwa. Dziś wieczorem kobiety zostaną deportowane lotem czarterowym do Frankfurtu wraz z innymi osobami, którym odmówiono ochrony międzynarodowej.

Spotkajmy się wszyscy na lotnisku w Keflavíku o godzinie 21.30, okażmy solidarność i odrzućmy działania islandzkiego rządu, na rzecz życia i bezpieczeństwa Blessing, Esthery i Mary.” – czytamy w komunikacie organizacji.”

Nigdy więcej przemocy ze strony państwa i żadnych deportacji. No Borders w sprawie Blessing, Esthery i Mary

Źródło
mbl.is
Back to top button