GospodarkaWiadomości z kraju

Państwo odkupi nieruchomości od mieszkańców Grindavíku

Islandzki Skarb Państwa oferuje zakup nieruchomości mieszkalnych, wraz z przejęciem kredytów hipotecznych, od osób fizycznych z Grindavíku.

Całkowity koszt przedsięwzięcia, szacuje się na 61 miliardów koron.

Projekt ustawy liczy 26 stron i został opublikowany w piątek na rządowym portalu konsultacyjnym. Opinia publiczna miała możliwość zgłaszania uwag do poniedziałku.

Jak czytamy, celem tej ustawy jest ochrona finansów i dobrobytu mieszkańców Grindavíku, z uwagi na niepewną sytuację spowodowaną ostatnimi wydarzeniami. Działania państwa mają za zadanie, umożliwić obywatelom pozbycie się ryzyka związanego z posiadaniem nieruchomości w miasteczku.

Projekt ustawy zawiera ocenę skutków, takich jak wpływ na ceny mieszkań, stopy procentowe czy inflację. Prognozuje się, że wejście w życie ustawy spowoduje wzrost cen mieszkań w całym kraju.

Państwo utworzy i sfinansuje spółkę, która będzie zarządzać projektem, o nazwie Þórkatla. Spółka, będzie odgrywać rolę spółdzielni mieszkaniowej i odpowiadać za jej funkcjonowanie w imieniu Skarbu Państwa, a także poniesie wszelkie koszty administracyjne związane z zakupem nieruchomości.

Źródło
mbl.is
Back to top button