PolitykaWiadomości z kraju

Nowy kandydat w wyborach prezydenckich

W​iadomo już, że o urząd prezydenta Islandii w wyborach 1 czerwca, będzie ubiegało się dwunastu kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza oznajmiła na dzisiejszym posiedzeniu, że kandydatura Viktora Traustasona, została uznana za ważną.

Jednym z kandydatów w wyborach prezydenckich był ekonomista – Viktor Traustason, którego kandydatura początkowo nie została zatwierdzona. Jak się okazało, otrzymał on na stronie island.is 69 podpisów elektronicznych, natomiast resztę stanowiły podpisy złożone ręcznie, które jak się potem okazało nie posiadały miejsca zameldowania osoby składającej podpis, co nie jest zgodne z wytycznymi prawa wyborczego.

Komisja odwoławcza umotywowała nieuznanie kandydatury za ważną, odnosząc się do przepisów obowiązujących od wyborów parlamentarnych z 2000 roku i wyborów samorządowych z 2002 roku.

Viktor Traustason został wykluczony z wyborów, po czym złożył apelację do Państwowej Komisji Wyborczej, która udzieliła mu w środę 1 maja wyjątku i otrzymał 24 godziny na uzupełnienie listy podpisów.

Po tym jak kandydat przekazał komisji skompletowane dokumenty, ta potwierdziła, że podpisy spełniają warunki wynikające z prawa wyborczego. Tym samym Viktor Traustason dołączył do grona pozostałych jedenastu kandydatów na prezydenta Islandii w nadchodzących wyborach.

Źródło
mbl.is
Back to top button