PolitykaWiadomości z kraju

Nieznaczne różnice w poparciu czołowych kandydatek

W​edług najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Prósent dla gazety Morgunblaðið, w walce o fotel prezydenta Islandii, na prowadzenie wysunęły się trzy kandydatki – Halla Hrund Logadóttir, Halla Tómasdóttir i Katrín Jakobsdóttir. Różnice w wielkości poparcia dla kandydatek są tak niewielkie, że nie uważa się ich za istotne statystycznie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 21-26 maja i opublikowano dziś rano.

Biorąc pod uwagę wyniki sondażu, można stwierdzić, że w przyszły weekend odbędą się najbardziej ekscytujące wybory prezydenckie w historii, podczas których zaledwie kilka głosów może zadecydować o tym, kto zostanie kolejnym prezydentem Islandii.

Halla Hrund na prowadzeniu

Według sondażu Prósent największe poparcie (21,0%) uzyskała Halla Hrund Logadóttir. Na kolejnej pozycji uplasowała się Halla Tómasdóttir, z poparciem o wielkości 20,2% i Katrín Jakobsdóttir, która otrzymała 20,1% głosów. Jak wspomniano wcześniej, różnica w ich poparciu jest na tyle mała, że ​​nie uważa się jej za istotną statystycznie.

Liczba respondentów, którzy oddali swój głos na Katrín Jakobsdóttir, nieznacznie spadła w porównaniu do wyników poprzedniego sondażu Prósent. Z kolei poparcie dla Halli Hrund Logadóttir i Halli Tómasdóttir, rośnie z tygodnia na tydzień.

Baldur Þórhallsson ma czwarte co do wielkości poparcie – na poziomie 16,9%, co daje mu prawdopodobne szanse na dołączenie do walki w finałowym wyścigu. Na kolejnej pozycji plasuje się Jón Gnarr z 11,4%, a następnie Arnar Þór Jónsson, którego poparcie nieco wzrosło i obecnie wynosi 6,4%. Steinunn Ólína Þorsteinsdóttir miała 1,5% głosów, natomiast pozostali kandydaci osiągnęli mniej niż 1% poparcia.

Kto ma największe szanse na zwycięstwo?

Respondentom zadano również pytanie dotyczące tego, kto z kandydatów ma według nich największe szanse na zwycięstwo. Wyniki wskazały, że to Katrín Jakobsdóttir objęła zdecydowaną przewagę nad wszystkimi pozostałymi kandydatami. Prawie 45% osób uważa, że ​​to ona zostanie kolejnym prezydentem Islandii. Ponad 20% respondentów twierdzi, że to Halla Hrund odniesie największy sukces. Z kolei nie wszyscy zwolennicy Baldura i Halli Tómasdóttir są przekonani o ich zwycięstwie.

Źródło
mbl.is
Back to top button