PolitykaWiadomości z kraju
Trendowane

Halla Tómasdóttir została prezydentem Islandii

W​czoraj Islandczycy wybrali prezydenta. Zgodnie z opublikowanymi ostatecznymi danymi ze wszystkich okręgów wyborczych, Halla Tómasdóttir utrzymuje zdecydowaną przewagę nad Katrín Jakobsdóttir. Katrín przyznała się do porażki w wyborach i pogratulowała Halli.

Halla Tómasdóttir zostanie siódmym prezydentem Islandii. Już 1 sierpnia przejmie obowiązki od Guðniego Th. Johannessona.

Frekwencja w tegorocznych wyborach była najwyższa od 1996 roku i wyniosła 78,83%.

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w 2024 r. przedstawiają się następująco:

  1. Halla Tómasdóttir – 34,3%
  2. Katrín Jakóbsdóttir – 25,2%
  3. Halla Hrund Logadóttir – 15,5%
  4. Jón Gnarr – 10,2%
  5. Baldur Þórhallsson – 8,3%
  6. Arnar Þór Jónsson – 5,1%

Poparcie dla pozostałych kandydatów nie przekroczyło progu 1%.

Halla Tómasdóttir o przewadze

„Po prostu czuję się niesamowicie. Wiem, że to nie koniec, dopóki liczenie głosów się nie zakończy. Dlatego też staram się zachować spokój i głęboko oddychać”. Tak mówiła Halla Tómasdóttir w rozmowie z reporterką mbl.is, która spotkała ją dziś nad ranem podczas wieczoru wyborczego.

Spodziewałeś się tak dużej liczby osób?

„Nie, muszę przyznać, że to przekracza moje oczekiwania. I bardzo mi się podoba, że ​​jest tu tak wielu młodych ludzi. Ale nie tylko młodzi ludzie, całe pokolenia bawią się tutaj razem”- mówiła Halla.

Porażka Katrín Jakobsdóttir

Kandydatka na prezydenta Katrín Jakobsdóttir w wywiadzie udzielonym podczas wieczoru wyborczego, tuż przed pierwszą w nocy, przyznała się do porażki i pogratulowała zwycięstwa Halli Tómasdóttir.

„Wydaje mi się, że Halla Tómasdóttir szybko zostanie kolejnym prezydentem Islandii” – powiedziała Katrín w rozmowie z dziennikarzem RÚV. Następnie pogratulowała Halli zwycięstwa i stwierdziła, że ​​będzie wspaniałą przyszłą prezydent Islandii.

Życzę jej (Halli Tómasdóttir) tylko wszystkiego najlepszego i wiem, że będzie dobrym prezydentem. Katrín Jakobsdóttir

Katrín Jakobsdóttir została także zapytana, czy mogłaby ponownie rozważyć kandydowanie w kolejnych wyborach prezydenckich, na co odpowiedziała, że nie zrobi tego ponownie.

Źródło
RÚVmbl.is
Back to top button