Wiadomości z kraju

Erupcja w ostatnim kraterze Sundhnúkagígar dobiegła końca

J​ ak wynika z najnowszego komunikatu Islandzkiego Instytutu Meteorologicznego, erupcja w Sundhnúkagígar zakończyła się. Od niemal 24 godzin, w kraterze nie ma już żadnych oznak aktywności, jednak magma pod Svartsengi cały czas się gromadzi. Erupcja trwała prawie 54 dni.

W nocy ze środy na czwartek, nad obszarem erupcji przeprowadzono obserwacyjny przelot dronem, podczas którego nie zarejestrowano jakichkolwiek oznak ruchu magmy. Eksperci ds. zagrożeń naturalnych w Instytucie Meteorologii stwierdzili, że erupcja całkowicie ustała i jest oficjalnie uznana za zakończoną.

W komunikacie czytamy również, że akumulacja magmy pod Svartsengi nadal trwa, a obliczenia wskazują, że od rozpoczęcia erupcji 16 marca do komory magmowej przedostało się około 13 milionów metrów sześciennych magmy. W związku z tym, należy uznać za prawdopodobne, że magma niedługo z powrotem zacznie przepływać z komory magmowej pod Svartsengi, do kraterów Sundhnúkagígar.

Prawdopodobieństwo erupcji w ciągu kolejnych dni, jest bardzo wysokie i należy bezwzględnie zachować ostrożność przebywając w rejonie erupcji.

Źródło
mbl.is
Back to top button