Wiadomości z kraju

Anulowano loty do Húsavíku i na Wyspy Vestmanna

U​mowa dotycząca lotów do Húsavíku i na Wyspy Vestmanna, która była zawarta do końca marca, nie zostanie przedłużona na kolejne miesiące – dowiadujemy się z komunikatu linii lotniczych.

Połączenie ma zostać utrzymywane jedynie przez trzy miesiące, w sezonie zimowym. Regularne loty zostaną odwołane z końcem marca, a ostatni lot odbędzie się 1 kwietnia.

Jeszcze w lutym, Zarząd Dróg informował, że doszło do porozumienia z liniami lotniczymi w kwestii lotów do Húsavíku i na Wyspy Vestmanna w marcu. Zgodnie z umową, loty z Reykjaviku do obu miejsc odbywały się trzy razy w tygodniu.

To smutne, że brak środków uniemożliwia utrzymywanie regularnych lotów do Húsavíku i na wyspy Vestmanna. Zarząd Dróg 

W komunikacie wydanym przez linie lotnicze czytamy, że to brak środków uniemożliwia kontynuację lotów. „Niestety loty do mniej zaludnionych obszarów kraju nie będą realizowane ze względów rynkowych. Rząd musi się z tym pogodzić, uznając transport lotniczy za element infrastruktury transportowej, podobnie jak drogi i promy”.

Jedyna planowana trasa dla firm będzie przebiegać pomiędzy Reykjavíkiem a Hafnarem w Hornafjörður, ale umowa ta obowiązuje do 31 sierpnia. Zgodnie z decyzją Zarządu Dróg, w nadchodzących tygodniach trasa ta zostanie ogłoszona w przetargu.

„O ile wiadomo, Vegagerðin zamierza oferować regularne loty do Húsavík i na wyspy Vestmanna przez kilka następnych lat, przez trzy miesiące w roku w okresie zimowym” – czytamy w ogłoszeniu.

Mówi też, że przewoźnicy lotniczy, którzy świadczyli usługi w oparciu o umowy z Zarządem Dróg, od dawna zwracali uwagę, że takie umowy muszą być długoterminowe i tym samym prowadzić do przewidywalności dla użytkowników i zamawiających.

Źródło
mbl.is
Back to top button