Wiadomości z kraju

Amerykańska eskadra w drodze do Islandii

O​czekuje się, że w tym tygodniu do kraju przybędą amerykańskie siły powietrzne, które będą patrolować przestrzeń powietrzną Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Eskadra składa się z czterech myśliwców F-15 i 120-osobowej amerykańskiej załogi.

Jeśli pogoda na to pozwoli, eskadra będzie przeprowadzała ćwiczenia podejścia do lądowania na alternatywnych lotniskach w Akureyri i Egilsstaðir, w dniach od 3 do 17 czerwca – czytamy w komunikacie.

Zakończy się w drugiej połowie czerwca

Jednostka uczestniczy w projekcie wspólnie z personelem centrów dowodzenia NATO w Uedem w Niemczech oraz w strefie bezpieczeństwa na lotnisku Keflavík.

Jak czytamy w komunikacie udostępnionym na rządowej stronie internetowej, realizacja projektu będzie przebiegać na takich samych zasadach jak w latach poprzednich i zgodnie z natowskim planem bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Islandii.

Eskadra stacjonuje w strefie bezpieczeństwa na lotnisku w Keflavíku wraz z załogami z innych państw członkowskich NATO, które odpowiadają za prowadzenie obserwacji łodzi podwodnych u wybrzeży Islandii.

Za realizację projektu w imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, we współpracy z firmą Isavia, odpowiada Departament Obrony Islandzkiej Straży Przybrzeżnej.

Przewiduje się, że patrol przestrzeni powietrznej zakończy się w drugiej połowie czerwca.

Źródło
mbl.is
Back to top button