Wiadomości z kraju

Aktywność w kraterach wciąż na tym samym poziomie  

S​iła erupcji nadal wykazuje taka samą aktywność. Wypływ lawy obecnie ograniczył się do siedmiu – ośmiu kraterów, które stale się powiększają. W kraterach aktywność utrzymuje się na poziomie podobnym do tego podczas erupcji Fagradalsfjall z 2021 roku. Po powierzchni zastygniętej lawy, spływa obecnie w kierunku południowym świeży strumień lawy.

Grunt pod Svartsengi przestrzał się wypiętrzać. Jak wskazuje Instytut Meteorologii – magma, która się tam gromadziła powodując podnoszenie się ziemi, teraz wypływa na powierzchnię i zasila erupcję.

W czwartek wieczorem w okolicy wałów ochronnych na północ od Grindavíku, powstało spiętrzenie lawy. Istniało ryzyko, że lawa może przelać się przez umocnienia. Zaraz po tym, służby podjęły decyzję o podwyższeniu wałów ochronnych. Ostatecznie strumień lawy skierował się wzdłuż wałów, w kierunku kopalni żwiru Melhólsnáma, z której wydobywany jest materiał do budowy umocnień.

Prawdopodobny wydaje się scenariusz, że erupcja może potrwać jeszcze bardzo długo, gdyż obecnie osiągnęła równowagę, która może się utrzymać.

Źródło
mbl.is
Back to top button